ilgix logo
İlgilerinizi bulup X ile tanımlıyoruz.
ilgix %95 yerli yazılımdır şimdilik!
Başa Dön
Seçilen Kategoriye Git
1
Siyaset Nedir
Siyaset Nedir
Siyaset Nedir
Siyaset Nedir
Siyaset veya politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Siyaset kelimesi Arapça Seyis kelimesinden türemiştir. 

İstanbul'dan başka şehirde yaşayan insanlar bazen olur, İstanbul'a tatile gitmek ister, ama etrafına bunu anlatabilmenin yolunu kolay kolay bulamaz, çünkü hepsi fakirdir, o zaman size milli piyango bileti alacağım dedi mi, etrafındakiler yatışır.

Herşeyin hem iyi hem kötü tarafı vardır, yani aynı şey hem iyi hem kötüdür, siyaset yapanlar belli bir çoğunluğu etrafına toplamak için onların işine gelecek şekil de inandırıcı bir hal için de olayları yorumlarlar. Bu yüzden başkası yaptığında kötü dediklerini kendileri yaparken iyi diyebilirler.

Mesela ata binen birisini kötülemek isterlerse, hayvana eziyet ediyor üstüne biniyor, size yapsalar hoşunuza gider mi derler, ama kendileri ata binerken at binilmekten hoşlanır derler onunda özelliği o derler.

Birbirine rakip olan siyasetçilerin en çok başvurduğu yol ise, sadece kendilerinin dinlenilmesidir, böylece kötüledikleri şeyleri kendileri yaparken iyileyebilirler, çünkü kendi taraftarları taraftar olma iç güdüsüyle çıkıp da sorgulayamaz hale gelmiştir.

Geçenler de emeklilere 1000 tl ikramiye ödenecek dendi, kimisine 750 kimisine 500 kimisine 300 yattığını iddia edenlere Başbakan yalan dolan herkese 1000 yattı dedi, halbuki banka kayıtlarına bakılsa yalan dolan olmadığı görülür, ama neden böyle diyor çünkü, herkes gidip araştıramaz, sadece yaşayanlar bilir, onlar da anlatamaz çünkü yalancı olarak görülmüştür, işin aslı şu evet emeklilerin hepsine 1000 tl yattı, ama 500 alan emekli değil dul ve yetim, 750 alan vefat eden eşinin maaşını alanlardı onlarda emekli değil, biraz daha sıkıştırsan emeklilere 1000 verdik ama emekli olmayanlara bile ikramiye vermişiz derler, öyleyse neden herkese diyorlar, eminimki az sayıda bile olsa insanlardan bazıları yatalak olanlar, aşırı yaşlı olanlar 80 milyona 1000 tl verildi sanarsa da iyi olur diyedir. Muhalefet ise biz böyle olacağını söylemiştik de inanmamıştınız dedi, onlarda aslında işin başka türlü olduğunu biliyor ama hükümetin yaptığı ekstra işi siyasi takdik gereği açıklayamayacağı tarafdan bir yakalama yapıyor, nasılsa dul yetime vefat eden eş yakınına ikramiye verdin emekli olmayanada işçiyede vereydin derler diye söyleyemez diye ordan vuruş yapıyor ve taraftarlarını canlı tutmaya çalışıyor.

Kısacası saçma sapan birşey siyaset en iyisi hiç bulaşmamak onlarda ne dese boş seçimimizi yaptıkdan sonra oluşan imkanları en iyi biçimde değerlendirmek gerek. Okula giden dersini çalışsın, işe giden işini düzgün yapsın, herkes kendini güzelce geliştirsin toplum nasılsa başındakilerde onlara göre hizaya gelmeye mecbur olurlar zaten amaçları toplumu kazanmaktır toplum değişirse siyasetçilerde değişir, ama siyasetçilerin değişmesi toplumun kendini değiştirmesine bir etki yapmaz sadece zaten siyaset odur.